صفحه خانگی arrow آشپزی arrow انواع غذا با مرغ arrow طرز تهیه ژامبون(کالباس)

طرز تهیه ژامبون(کالباس)

پرتال باد و مه بخش آموزش آشپزی و آشپزی آسان قسمت انواع غذا با مرغ- طرز تهیه ژامبون(کالباس)
گوشت (مخلوط گوسفند و گوساله(برای کالباس گوشت) و یا ران مرغ(برای کالباس مرغ)) 375گرم
آب (سرد به همراه یخ پودر شده داخل آن) 60میلی لیتر
تخم مرغ 1عدد
نمک 10گرم(2قاشق چایخوری سرخالی)
شکر نصف قاشق چایخوری
شیر خشک نصف قاشق سوپخوری
نشاسته (پودر شده) 1ونیم قاشق سوپخوری
فلفل سیاه 1سوم قاشق چایخوری
پودر سیر 1قاشق چایخوری
پودر موسیر 1قاشق چایخوری
پودر زنجبیل 1چهارم قاشق چایخوری
پودر تخم رازیانه 1چهارم قاشق چایخوری
روغن مایع 2قاشق سوپخوری
پودر تخم شنبلیله 1چهارم قاشق چایخوری
پسته (تازه) به میزان لازم
فلفل قرمز به میزان لازم
هویج به میزان لازم
قارچ به میزان لازم

انواع غذا با مرغ-طرز تهیه ژامبون(کالباس)


طرز تهیه:


در ابتدا گوشت یا مرغ را شسته و خوب خشک کنید و بعد آن را 2بار چرخ کنید و خوب ورز دهید و داخل نایلون ریخته و ۱ ساعت داخل فریزر بگذارید تا کمی یخ بزند.ادویه هایتان اگر درسته است با آسیاب پودر کنید و آماده بگذارید.
اکنون گوشت یا مرغ را که حالت یخمکی دارد را در یک ظرف بگذارید و ورز دهید تا کاملا چسبندگی پیدا کند.سپس نمک را اضافه کنید و به خوبی آن را ورز دهید.سپس ۳۰ میلی از آب و یخ پودر شده را داخل گوشت ریخته و مجددا آنقدر ورز دهیدتا به خورد گوشت برود.
در ادامه تخم مرغ را اضافه کنید و ورز دهید.پس از این مرحله روغن و باقی آب یخ را اضافه کنید و آنقدر ورز دهید تا گوشت خودش را بگیرد.
در مرحله آخر تمام مواد خشک و ادویه ها را بریزید و به خوبی مخلوط کرده و ورز دهید. تمام مراحل فوق را میتوانید با میکسر یا غذا ساز هم انجام دهید.
اگر از مواد اضافه مانند پسته،قارچ و فلفل یا… استفاده می کنید زمانی درون مایه بریزید که مخلوط کردن شما تمام شده و از داخل غذا ساز به ظرف دیگر منتقل کرده اید و یا آخر ورز دادن با دست به ظرف اضافه کنید.در مرحله اخر شما ۲ کار میتوانید انجام دهید:
۱)مخلوط را داخل چرخ گوشت بریزید و اگر از بسته بندی مخصوص سوسیس استفاده میکنید سر مخصوص سوسیس را روی چرخ سوار کرده و مخلوط را داخل آن قرار دهید .(کالباس را ریز و به شکل سوسیس تهیه کنید)
و بعد از اتمام کار ژامبون ها را به اندازه داخواه نخ ببندید تا مانند ژامبونهای آماده قطعه قطعه بشود سپس به همراه آب داخل قابلمه ریخته و روری حرارت قرار دهید(نباید آب داخل ژامبون برود باید خیلی محکم آن را بسته باشید).تا در حین گرم شده آب ژامبونها نیر به تدریج پخته شوندو بعد از چوش آمدن به مدت ۱۵ دقیقه دیگر آنها را بپزید.بعد این مدت ژامبونها را داخل آب یخ قرار دهید تا کاملا خنک شوند. وبه مدت ۲۴ ساعت داخل یخچال بگذارید .


2)بعد از میکس کردن گوشت و مخلوط کردن آن با فلفل و پسته یک تکه فویل بزرگ را بر روی میز یا سطح کارتان باز کنید.و گوشت را روی قسمت بالای آن قرار دهید.
با دست چرب شده آن را به صورت رول شکل دهید.کوچک یا بزرگ دست خودتان است ،سپس گوشت را با فویل رول کنید و محکم بپیچید و سر آن را مانند شکلات بپیچید و محکم کنید.
رولهای آماده را داخل بخار پز بگذارید و 1 ساعت و نیم بپزیدو یا میتوانید بر روی گاز با یک آبکش بخار پز درست کنید و رولها را بپزید.(آبکش فلزی را روی ظرف آب در حال جوش بگذارید و رولها را درون آن قرار داده و روی آبکش را بپوشانید)
بعد پخت رولها را داخل کیسه فریزر بگذارید و مقدار زیادی یخ خرد شده روی آن بریزید تا ژامبونهاخنک شوند.سپس آنها را داخل یخچال بگذارید ۲۴ ساعت بماند و بعد رول را باز کنید و برش دهید.نکات:


1)شما میتوانید از قارچ،هویج،پسته ،بادام یا هر افزودنی دلخواه دیگری در مرحله آخر استفاده کنید اما سعی کنید همین ادویه ها را داخل ژامبون بریزید تا خوشمزه تر شود.
2)دقت کنید که برای منسجم شدن کالباس رول ها را محکم بپیچید و سر آنها را هم خوب و محکم بپیچید.
3)آب و یخ پودری را میتوانید با گوشت کوب برقی درست کنید و یا آب را بگذارید داخل فریزر و به مرحله یخ زدن که رسید بیرون بیاورید و هم بزنید و دوباره داخل فریزر بگزارید تا یک حالت آب و یخ درست شود.(مثل یخ در بهشت)
4)در مرحله ورز دادن اگر دیدید مایه کمی شل است میتوانید کمی نشاسته یا آرد اضافه کنید.
نوش جان


برچسب ها:
آموزش
.
روش تهیه
.
ژامبون خانگی
.
کالباس خانگی
.
طرز تهیه ژامبون
.مروری برگذشته