مربای نارنج درسته

پرتال باد و مه بخش آموزش آشپزی و آشپزی آسان قسمت انواع مربا کمپوت مارمالاد- مربای نارنج درسته

مربای نارنج درسته

نارنج ها را شسته و پوست آنها را با رنده ریز یک لایه نازک برمی داریم و سر هر کدام از آنها را به اندازه یک ریالی بر می داریم و داخل آنها را با ته قاشق چایخوری خیلی...

 

مربا,نارنج ,مربای بهار نارنج

مربای نارنج درسته

انواع مربا کمپوت مارمالاد-مربای نارنج درسته

مواد لازم برای آشپزی آکا

برای آشپزی آکا


12 عدد
نارنج متوسط کاملاً رنگ گرفته

2 کیلو
شکر

یک استکان
آب نارنج

طرز تهیه:

نارنج ها را شسته و پوست آنها را با رنده ریز یک لایه نازک برمی داریم و سر هر کدام از آنها را به اندازه یک ریالی بر می داریم و داخل آنها را با ته قاشق چایخوری خیلی با دقت و ظرافت خالی می کنیم و آنها را در ظرف آب سرد قرار می دهیم.

در ظرف بزرگی آب را جوش آورده و آنها را می جوشانیم. چون بار اول آب خیلی زود زرد می شود، بعد از 10 دقیقه آن را صاف و در دفعات بعد هر بار نیم ساعت بجوشانیم و این عمل را چهار بار تکرار می کنیم تا نارنج ها پخته و تلخی آنها گرفته شود و هر دفعه آنها را در آب سرد قرار می دهیم. شکر را با 4 لیوان آب می جوشانیم تا شربت کمی غلیظ شود و پس از خنک شدن آن، نارنج ها را از آب خارج و در شربت طوری قرار می دهیم تا داخل آنها پر از شربت شود.

ظرف را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا مربا جا بیفتد و 15 دقیقه قبل از برداشتن از روی حرارت آب نارنج را اضافه می کنیم . سپس شربت را امتحان کرده و پس از قوام آمدن کافی حرارت را خاموش می کنیم و وقتی مربا خنک شد، آنها را در شیشه سرپهن قرار می دهیم.

نکات تغذیه ای :

نارنج در ایران بیشتر در سواحل دریای خزر یافت می شود و از آنجا که خواص تمام مرکبات را داراست، آن را به عنوان میوه ممتاز مرکبات می شناسند. این ممتاز بودن به سبب وجود ماده صمغی و لعابی موجود درآن است.
این میوه برای درد سینه و سرفه مفید است و نوشیدن آب آن با شکر، مسهل صفرا و کاهش دهنده فشار خون است.از پوست این میوه خلا ل نارنج تهیه می کنند که برای قلب و معده مفید است. نارنج همچنین جهت خارش و جوشهای جلدی و نرم کردن پوست بدن و موی سر بسیار مؤثر می باشد. علا وه بر این زایمان را آسان کرده و برای گزش عقرب و سایر حشرات نقش پادزهر را ایفا می کند.

منبع:تبیان


برچسب ها:
نارنج
.
مربای بهار نارنج
.مروری برگذشته