10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران!

پرتال باد و مه بخش قاره آسیا قسمت دیدنی های جهان از هر پنج قاره- 10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران!
رویترز برای داشتن تجربه‌ی هیجان و خنکی در تابستان، 10 مقصد برتر رفتینگ را در سراسر جهان به این ترتیب معرفی کرده است:

1ـ پارک ملی گراند کانیون، آمریکا
در اینجا گردش یک‌ یا چند روزه‌یی را در رودخانه‌ای که در اعجاب‌انگیزترین شگفتی طبیعی آمریکا (گراند کانیون) جریان دارد، می‌توانید داشته باشید و روزها یا حتا هفته‌ها را در تورهای آبی حرفه‌یی که از مکانی بسیار آرام به مکانی مطلقا وحشی عبور می‌کنند، بگذرانید.

,10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران! رفتینگ,مقاصد رفتینگ,ایران,دیدنی های جهان از هر پنج قاره

10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران

دیدنی های جهان از هر پنج قاره-10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران!2ـ رودخانه‌ی اوتاوا، کانادا
رودخانه‌ی اوتاوا چیزی فراتر از یک خط مرزی مشخص‌کننده بین کبک و اونتاریو است. آب‌های گرم «لوک» خانواده‌ها و قایق‌ران‌های دوآتشه را در تابستان برای راندن در دره‌های 175میلیون‌ ساله به اینجا می‌کشاند.

3ـ پارک ملی گلاسیر، آمریکا
گردشگرانی که قصد دارند رفتینگ را همراه گردش در هوای آزاد تجربه کنند، نیازی به جست‌وجوی جایی دورتر از رودخانه‌ی «فلاتودر» در پارک ملی گلاسیر، مونتانا ندارند. بیش از یک‌میلیون جریب از زمین‌های حفاظت‌شده و 700 مایل مسیر پیاده‌رو، این بهشت عاشقان طبیعت را به یک محل ایده‌آل برای پیاده‌روی و البته رفتینگ تبدیل کرده است.

4ـ رودخانه‌ی مگپی، کانادا
سطح 5 این رودخانه یکی از سخت‌ترین سطح‌های پیشنهادشده برای رفتینگ است که پایان سفر شما را به آبشارهای مگپی می‌رساند.

5ـ رودخانه‌ی پاکوار، کاستاریکا
این رودخانه که به‌عنوان «ریو پاکور» نیز شناخته می‌شود، یک رهایی لذت‌بخش با شیب‌ و سطح‌های متفاوت است و حدود 67 مایل طول دارد. این رودخانه به بخش‌های مختلف پایین، بالا و بالاترین تقسیم می‌شود که میزان شیب آن‌ها از سطح 2 تا 5 و ایده‌آل برای قایق‌ران‌های مبتدی و کارآزموده درجه‌بندی می‌شود. احاطه شدن کامل با جنگل‌های انبوه شما را به حیات وحش کاستاریکا مانند میمون‌ها، پرندگان عجیب و رنگارنگ و پلنگ‌های خال‌دار معرفی می‌کند.

6ـ رودخانه‌ی فوتالفو، شیلی
رودخانه‌ی فوتالفو در شیلی شاید به‌عنوان بهترین رود جهان برای قایق‌ران‌های باتجربه باشد که مناظری بی‌نظیر و شیب‌های شدید را در خود دارد. نهری که در دریاچه‌ی پارک ملی «لاس آلرس» و کوه‌های «آند» سرازیر می‌شود، شهرت زیادی برای آب‌های آبی تند خود دارد.

7ـ رودخانه‌ی آپوریماک، پرو
رود آپوریماک که از آمازون سرچشمه می‌گیرد، برای قایق‌ران‌های رفتینگ و کایاک، فرصتی را برای دیدن سرزمین اعجاب‌انگیز آمریکای جنوبی از نزدیک ایجاد می‌کند. شیب سطح 4 در این محل، قایقران‌های حرفه‌یی را برای برپایی کمپ و گردش در هوای آزاد جذب می‌کند.

8ـ رودخانه‌ی زامبزی، زیمبابوه و زامبیا
رودخانه‌ی «زامبزی» به‌دلیل قسمت شدن به دو بخش بالایی و میانی توسط آبشار ویکتوریا که یکی از عجایب هفت‌گانه‌ی دنیاست، شیب بسیار زیادی دارد. بنابراین بهتر است فقط قایق‌ران‌های حرفه‌یی برای روبه‌رو شدن با موج‌های شدید و شیب‌های زیاد آن تلاش کنند. همچنین در امتداد بخش‌های آرام‌تر رودخانه می‌توانید اسب آبی و کروکودیل را جست‌وجو کنید.

,10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران! رفتینگ,مقاصد رفتینگ,ایران,دیدنی های جهان از هر پنج قاره

10 مقصد برتر رفتینگ جهان علاوه‌ بر ایران9ـ نیل سفید، اوگاندا
مانور یک قایق پر از قایق‌ران در طول آبشارهای «جوجاگالی» نزدیک دریاچه‌ی ویکتوریا ماجراجویی‌ای است که هرگز فراموش نمی‌شود. نیل سفید به‌عنوان یک انشعاب از رود نیل اصلی در سودان، روآندا، تانزانیا و اوگاندا در جریان است. شرکت‌های رفتینگ ارزان‌قیمت در نزدیکی هیجان‌انگیزترین بخش این رودخانه در اوگاندا نسبت به معرفی و ارائه‌ی رفتینگ با سطح جهانی و مناظر بی‌نظیر آفریقا اقدام می‌کنند. شیب سطح 5 با جریان متعادلی که دارد، برای قایق‌ران‌ها آسایش و هیجان را همزمان در این محل فراهم می‌کند.

10ـ رود جانستون شمالی، استرالیا
سفر در طول رود جانستون شمالی در جنگل‌های ثبت جهانی‌شده‌ی کوینزلند شمالی این منطقه را به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌های ماجراجویانه‌ی دنیا با شیب سطح 5 مطرح کرده است.

برای این ماجراجویی‌های خیس حتما لازم نیست تا کانادا، آمریکا یا استرالیا بروید، چون چند سالی است که تعدادی از رودخانه‌های ایران مانند «سفیدرود»، «هراز» و «ارمند» برای رفتینگ شناسایی شده‌اند و رودخانه‌های «سیروان» کردستان، «خرسان» چهارمحال و بختیاری، «سزار» لرستان و «زاب» آذربایجان غربی نیز در نوبت شناسایی هستند. البته در این سال‌ها، راهنماهایی در ایران تربیت شده‌اند که همراهی آن‌ها، قایق‌رانی در این رودهای خروشان را آسان و لذت‌بخش کرده است.

در این میان، «سفیدرود» رودخانه‌ای امن است که برای گردشگران و قایق‌ران‌های مبتدی مناسب‌تر است، ضمن آن‌که از طبیعت سبز اطراف رودخانه نیز می‌توان لذت برد؛ اما رودخانه‌ی «هراز» برخلاف «سفیدرود» جریان تندی دارد که بیشتر قسمت‌های آن، سطح 5 و 6 تعیین شده‌اند و برای فعالیت گردشگری مناسب نیست؛ ولی بخش‌هایی از آن سطح 1 و 2 هستند و برای افرادی که چندان اهل هیجان نیستند، مناسب است.

ارمندرود نیز سطح 2 و 3 دارد و منطقه‌ای امن و هیجان‌انگیز با طبیعتی بکر به‌شمار می‌آید و برای افراد بین 12 تا 50 سال مناسب است.

قطعا در بسیاری از کشورها، رودخانه‌هایی وجود دارند که برای این ماجراجویی مناسب هستند. فقط کافی است یک مربی یا استاد رفتینگ این رودخانه‌ها را بررسی، سطح‌بندی و شما را هنگام قایق‌رانی همراهی کند.

منبع: ایسنا

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


برچسب ها:
مقاصد رفتینگ
.
ایران
.
جهان
.مروری برگذشته