علل افزایش بودجه نظامی لهستان در شرایط کنونی

پرتال باد و مه بخش اخبار - آکاایران قسمت خبرگزاری موج- علل افزایش بودجه نظامی لهستان در شرایط کنونی


,اخبار,ایران,انرژی,خبرگزاری موج

علل افزایش بودجه نظامی لهستان در شرایط کنونی

خبرگزاری موج-علل افزایش بودجه نظامی لهستان در شرایط کنونی


موج بررسی کرد؛

علل افزایش بودجه نظامی لهستان در شرایط کنونی

گروه اقتصاد سیاسی خبرگزاری موج،
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، لهستان به عنوان کشور شرقی روسیه، در دو قرن گذشته تحت اشغال و یا کنترل این کشور بوده است. در واقع به دلیل موقعیت لهستان در اروپا، رهبران توسعه طلب این قاره، از این کشور به عنوان دروازه ورود به قلب اروپا یاد کرده اند.
از این رو تاریخ اروپا هرگز روی آرامش را به لهستان ندیده است. حمله هیتلر با هماهنگی استالین به این کشور، سرآغاز جنگ جهانی دوم شد و پس از پایان پنج ساله بزرگترین و سهم ناک ترین نبرد تاریخ، لهستان تحت کنترل شوروی درآمد. از زمان تغییر سیاست های اتحاد جماهیر شوروی در سال 1989، این کشور از حوزه مالکیت دولتی صرف و اشتراک منابع با برگزاری انتخابات پارلمانی و روی کار آمدن رهبرانی غیر از احزاب سوسیالیستی و کومنیستی، خارج شد.
اما 23 سال پس از این تحولات، اوکراین به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای سابق بلوک شرق، به دلیل برکناری رئیس جمهور طرفدار روسیه، وارد بحران داخلی شد. تظاهرات موافقان برقراری روابط تجاری با اتحادیه اروپا در کی یف، منجر به توسعه مناقشه به شرق این کشور شد. در اولین اقدام شبه جزیره کریمه طی یک رفراندوم به فدراسیون روسیه پیوست و دولت اوکراین مجبور به خروج نیروهایش از این منطقه گردید.
این حادثه ترس زیادی در میان کشورهای بالتیک، حوزه اسکاندیناوی و شرق اروپا ایجاد کرد. از این رو این قاره شاهد برگزاری مانورهای نظامی اعضای ناتو در کشورهای مذکور شد. علاوه برا این آمریکا، انگلیس،فرانسه، آلمان و کانادا نیروهای نظامی و تجهیزاتی مانند جنگنده را به پایگاه های شرق اروپا منتقل کردند. از سوی دیگر مناطق شرق اوکراین تحت نیروهای جدایی طلب طرفدار مسکو، دچار درگیری های گسترده شد. تا آنجا که 39 هزار اوکراینی مجبور به خروج از کشور و پناه بردن به پناگاه هایی احداث شده در خاک روسیه شدند. همچنین گزارش ها حاکی از کشته شدن نزیک به چهار هزار تن در این جنگ است.
علاوه بر این روسیه در منطقه کالینینگراد در شرق خود، موشک های اسکندر را برای مدت نامعلومی مستقر کرد و در پاسخ به رزمایش نیروهای ناتو، در مانورهای متعددی برگزار کرد. ضمن آنکه پرواز بمب افکن های قادر به حمل کلاهک هسته ای روسیه بر فراز خاک اروپا نسبت به سال گذشته سه برابر شد که توسط جنگنده های کشورها این قاره رهگیری می شوند.
در این اثنا، دولت ورشو به دلیل نگرانی از وقوع حوادثی مانند سال 1939 و هجوم دوجانبه هیتلر و استالین به سرزمینش، از ناتو خواست در راستای حمایت از این متحد، پایگاه های دائمی در لهستان ایجاد کند که به دلیل احتمال واکنش منفی مسکو، با مخالفت مقامات آلمانی و برخی از اعضای اتحاد مواجه شد.
همچنین لهستان بر تصمیم سال گذشت خود برای هزینه کردن 43.8 میلیارد دلار تا سال 2022 در زمینه نظامی، تاکید کرد. این سرمایه گذاری شامل نفربرهای زرهی، سیستم ضدهوایی، زیردریایی، پهپاد و سپر موشکی می شود. هم اکنون این کشور 1.98 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف امور نظامی می کند اما طبق اظهارات مقامات لهستان قرار است این رقم به 2 درصد برسد. معیاری که از سوی دبیرکل ناتو مطرح گردید.
تصویب بودجه نظامی 10.4 میلیارد دلاری لهستان در سال 2014، که 2 درصد در مقایسه با سال گذشته بیشتر بود، در اثر افزایش خریدهای نظامی، به روز رسانی و تقویت توان دفاعی برای مقابله با تحرکات احتمالی مسکو صورت گرفت. در همین راستا، مقامات این کشور از تمایل خود به اجرای سریعتر پروژه سپر موشکی در این کشور خبر دادند. در سال 2010، ناتو تصمیم به ایجاد سپر موشکی بر اساس تکنولوژی آمریکا گرفت، که قرار است سال 2020 به اتمام برسد. بخشی از این تجهیزات در لهستان مستقر خواهد شد.
با این تفاسیر، یکی از تحلیلگران داخلی این کشور اعلام کرد با توجه به حجم تجارت، اقتصاد و درآمد این کشور، تا سال 2022، تنها 30 میلیارد دلار در بخش نظامی می توان هزینه کرد. این رقم بر اساس واقعیت های اقتصادی این کشور، قابل پیش بینی تر است.
جلوگیری از ورود مواد غذایی اروپا به روسیه، که واکنش مسکو به تحریم های اروپا علیه این کشور بود، بخشی از درآمد سالیانه لهستان را کاهش می دهد که می تواند بر بودجه نظامی این کشور تاثر منفی بگذارد.

زهرا سادات حسینی

منبع:mojnews.com


برچسب ها:
ایران
.
انرژی
.
نفت
.
قیمت
.
بورس
.مروری برگذشته