صفحه خانگی arrow سلامت arrow مقالات پزشکی و بهداشتی arrow وقتی بی خوابی خطرناک می شود

وقتی بی خوابی خطرناک می شود

پرتال باد و مه بخش مقالات سلامت قسمت مقالات پزشکی و بهداشتی- وقتی بی خوابی خطرناک می شود

مقالات پزشکی و بهداشتی-وقتی بی خوابی خطرناک می شود


محققان تایوانی در بررسی‌های جدید خود دریافتند که بی‌خوابی می‌تواند خطر ابتلا به سکته مغزی بخصوص در دوران جوانی را افزایش دهد.
در این بررسی که در مدت چهار سال انجام گرفت، مشخص شد بی‌خوابی می‌تواند احتمال ابتلای فرد به سکته مغزی را تا ۵۴ درصد بالا ببرد. به گفته محققان تایوانی این خطر برای افرادی که در فاصله سنی ۱۸ تا ۲۴ سالگی قرار دارند و به بی‌خوابی مبتلا هستند در مقایسه با افرادی که از کیفیت خواب مناسبی برخوردارند هشت برابر بیشتر است. این محققان اظهار داشتند: پیش از این تمامی توجهات به فاکتورهای فشارخون بالا، ‌چاقی و مسائل مرتبط با کلسترول بوده است. هر چند نداشتن خواب کافی بخصوص در سنین جوانی به سلامت بدن آسیب جدی وارد می‌کند.

در این بررسی اطلاعات پزشکی ۲۱ هزار مبتلا به بی‌خوابی و ۶۴ هزار نفر دیگر که به این بیماری مبتلا نبودند و سابقه ابتلا به سکته مغزی یا آپنه خواب را نداشتند مورد مطالعه قرار گرفت. محققان تایوانی پس از در نظر گرفتن فاکتورهای لازم دریافتند افراد مبتلا به بی‌خوابی در مقایسه با افرادی که خواب کافی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی هستند. همچنین در افرادی که به عارضه بی‌خوابی دائم مبتلا هستند نسبت به بیمارانی که بی‌خوابی ادواری در آنان مشاهده می‌شود احتمال ابتلا به سکته مغزی بیشتر است.

منبع : ایسنا


برچسب ها:
بی خوابی و سکته مغزی
.
عواقب بی خوابی
.
خطرات بی خوابی
.
علل سکته مغزی
.
بی خوابی در جوانان
.مروری برگذشته