صفحه خانگی arrow سلامت arrow مقالات مخصوص چاق ها arrow برای آن‌هایی که غبغب دارند (1)

برای آن‌هایی که غبغب دارند (1)

پرتال باد و مه بخش مقالات سلامت قسمت مقالات مخصوص چاق ها- برای آن‌هایی که غبغب دارند (1)

داشتن غبغب برای هیچ‌کس، چه پیر و چه جوان، اصلاً خوشایند نیست و جالب این که غبغب فقط در افراد مسن ایجاد نمی‌شود، بلکه تعدادی از جوانانی که می‌خواهند وزن کم کنند هم دچار این حالت می‌شوند.

مقالات مخصوص چاق ها-برای آن‌هایی که غبغب دارند (1)

 

همه از چاقی بیزار هستند و می‌دانند این عارضه احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها، از بیماری‌های قلبی - عروقی گرفته تا سرطان، را افزایش داده و سلامتی فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ضمن این که احتمال بروز افسردگی در این افراد بیشتر است؛ چرا که از وضع اندام خود خجالت می‌کشند، نمی‌توانند لباس‌های زیبایی را که در بازار وجود دارد، بپوشند و اگر در رژیم هم باشند، از خوردن بسیاری از خوراکی‌های خوشمزه محروم هستند.

 

نوع دیگری از چاقی

یکی از انواع چاقی که بسیاری از افراد را رنج می‌دهد، چاقی‌های موضعی است.

همه ما این افراد را دیده‌ایم و شاید خودمان هم یکی از آن‌ها باشیم و ندانیم چه کار کنیم تا علاوه بر کاهش وزن کلی، چربی‌های اضافی بازوها، ران‌ها، باسن، شانه‌ها یا صورت و گردن را کم کرده و با سایر قسمت‌ها متناسب کنیم. این کار به مراتب سخت‌تر از کاهش وزن کلی است و بسیاری از افراد نمی‌توانند در این کار موفق شوند. آن‌ها نمی‌توانند لباس دلخواه خود را بخرند، چون مثلاً شلواری که انتخاب می‌کنند، به قدشان می‌خورد، ولی باسن، شکم یا ران‌های چاق آن‌ها نمی‌گذارد شلوار درست به تن آن‌ها برود و دگمه یا زیپ آن کامل و به راحتی بسته شود. از این رو مجبور می‌شوند علیرغم میل خود شلواری بخرند که یکی از این اندام‌های چاق را پوشش دهد و این امر موجب نامتناسب شدن کل شلوار با بالاتنه یا ساق‌های لاغر آن‌ها خواهد شد. این نکته که به خصوص برای زنان اهمیت بیشتری دارد، قابل حل است؛ ولی بیشتر افراد با استفاده از روش‌های غلط سعی در رفع آن دارند که به نتیجه نمی‌رسند.

 

چاقی گردن و غبغب

گردن هم یکی از نقاطی است که دچار این حالت می‌شود و بسیاری از کسانی که موفق به کاهش وزن کلی خود می‌شوند، نمی‌توانند چربی اضافی این قسمت را از بین ببرند. معمولاً وقتی سن افراد بالاتر می‌رود، این چاقی موضعی خود را بیشتر نشان می‌دهد.

در درجه اول باید از غذاهای شیرین پرهیز کنید؛ چون بسیار پرکالری هستند. اگر به بدن کالری اضافی تحمیل کنید، آن را به چربی تبدیل خواهد کرد

جاذبه زمین و افزایش سن دو علت مهم بروز این حالت ناراحت‌کننده هستند. داشتن غبغب برای هیچ‌کس، چه پیر و چه جوان، اصلاً خوشایند نیست و جالب این که غبغب فقط در افراد مسن ایجاد نمی‌شود، بلکه تعدادی از جوانانی که می‌خواهند وزن کم کنند هم دچار این حالت می‌شوند. در اینجا روش‌هایی برای رفع این مشکل ارائه می‌شود.

 

پاسخ به چند سوال...

* آیا این حالت می‌تواند ارثی باشد؟

بله، ژنتیک هم در این میان نقش دارد. در واقع ممکن است فرد چاقی که برای کاهش وزن رژیم گرفته و ورزش می‌کند، ابتدا مشاهده نماید که گردنش لاغر شده، ولی فرد دیگری با شروع روند کاهش وزن، همچنان غبغب داشته باشد. این دیگر به شانس شما بستگی دارد! ولی نگران نباشید. حتی اگر ژن‌ها رفع این چاقی موضعی را برای شما سخت کنند، باز هم می‌توانید به تدریج، با سالم غذا خوردن، انجام منظم ورزش‌های مناسب و علمی و با عزم و اراده‌ی راسخ، این مشکل را حل کنید.

 

* چرا گردنم این قدر چاق شده و غبغب پیدا کرده‌ام؟

از زبان کارشناسان:

اولین اقدام در این مورد، اصلاح رژیم غذایی است. اگر عوامل زمینه‌ای دیگر مانند برخی بیماری‌های خاص یا مصرف داروهایی که چاقی از عوارض جانبی آن‌ها است را کنار بگذاریم، بیشتر افراد چاق به خاطر پرخوری و نادرست غذا خوردن یا حتی نادرست رژیم گرفتن چاق شده‌اند و همین افراد بیشتر اوقات غبغب پیدا می‌کنند و علیرغم موفقیت در کاهش وزن کلی، باز هم از این مشکل رنج می‌برند. به همین خاطر داشتن رژیم غذایی مناسب و پیروی منظم از آن، اولین و مهم‌ترین راه برای حل این مشکل است.

شما باید یک واقعیت را در نظر بگیرید و آن این که تا وقتی وزن کل بدن را پایین

نیاورید، هر قدر هم که ورزش‌های مخصوص گردن انجام دهید، نخواهید توانست چربی ناخوشایند این قسمت را از بین ببرید

چربی اضافی در بدن افراد چاق در همه جای بدن، از جمله گردن، تجمع پیدا می‌کند و حتی اگر درست غذا خورده باشید، تمام تمرین‌های لازم را برای کاهش وزن انجام داده باشید و در نهایت به اندام دلخواه رسیده باشید، باز هم در برخورد اول این گردن چاق و غبغب بزرگ است که نگاه‌های افراد را متوجه آن می‌کند و اندام زیبا و هیکل متناسب شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

* آیا اگر تغذیه‌ام سالم و علمی باشد، می‌توانم این مشکل را راحت‌تر حل کنم؟

بله البته، پیروی مستمر و مرتب از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی که بدون اضافه کردن وزن همه نیازهای غذایی بدن را تأمین کند، قطعاً به شما کمک خواهد کرد. خوردن ماهی، مرغ، لوبیا، مغزها، انواع میوه‌ها و سبزی‌ها و غلات کامل، متابولیسم بدن را تسریع می‌کند و باعث می‌شود که چربی بدن راحت‌تر بسوزد. همچنین، به حجم غذایی که می‌خورید دقت کنید. بهتر و علمی‌تر این است به جای این که به خود فشار آورید و در روز فقط دو وعده غذا بخورید، طی روز پنج یا شش وعده غذای سبک‌تر و با حجم کمتر میل کنید.

 

* چرا با انجام این همه تمرین‌های موضعی باز هم گردنم لاغر نشده و هنوز غبغب دارم؟ 

شما باید یک واقعیت را در نظر بگیرید و آن این که تا وقتی وزن کل بدن را پایین نیاورید، هر قدر هم که ورزش‌های مخصوص گردن انجام دهید، نخواهید توانست چربی ناخوشایند این قسمت را از بین ببرید؛‌ مگر آنکه لیپوساکشن کنید و با روش جراحی چربی‌های تجمع یافته در گردن را در بیاورید.

 

* چه کار کنم تا هم‌زمان با لاغر شدن، غبغب زشتم را هم ناپدید کنم؟

در درجه اول باید از غذاهای شیرین پرهیز کنید؛ چون بسیار پرکالری هستند. اگر به بدن کالری اضافی تحمیل کنید، آن را به چربی تبدیل خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین اصولی که افراد چاق برای لاغر شدن باید به آن توجه کنند این است که از خوردن خوراکی‌های شیرین بپرهیزند. بدیهی است در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید که لاغر شوید و اگر فکر می‌کنید با ادامه این روند گردنتان هم لاغر می‌شود و از شر چربی‌های اضافی زیر چانه خلاص خواهید شد، سخت در اشتباه هستید.

 

* چه غذاهایی را باید از رژیم غذایی حذف یا مصرف آن‌ها را محدود کنم؟

شیرینی‌ها

باید لذت خوراکی‌های بسیار شیرین را فراموش کنید و جلوی خودتان را بگیرید. چیزهایی مانند انواع شکلات، کیک، دسرهای شیرین، بستنی و مربا، آب نبات و نان شیرینی‌ها از مضرترین خوراکی‌هایی هستند که نه اجازه می‌دهند کل بدنتان لاغر شود و نه غبغب از بین برود. سعی کنید اصلاً سراغ این خوراکی‌ها نروید یا حداقل به مقدار بسیار کم از آن‌ها بخورید.

چربی‌های اشباع

جدا از مصرف غذاهای شیرین اجتناب نمایید و تا حد امکان آن‌ها را از فهرست غذایی خود حذف کنید.

غذاهایی که دارای چربی‌های اشباع هستند نیز چنین وضعیتی دارند و اگر مصرف آن‌ها را ادامه دهید و به گمان خودتان همچنان روی رژیم باشید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت و شاید اوضاع به مراتب بدتر هم بشود.

غذاهای سرخ‌شده، هله‌هوله‌هایی مانند چیپس سیب‌زمینی، کره و بیسکویت‌های شور و کرم‌دار را کنار بگذارید و مصرف غذاهایی مثل پنیر و تخم مرغ را هم که دارای چنین چربی‌هایی هستند، ولی نمی‌توانید به طور کلی آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، محدود نمایید.

البته در این مورد هم مانند هر عارضه‌ای، خوددرمانی ممنوع است و برای لاغر شدن، حذف یا محدود کردن مصرف هر ماده غذایی بنا به شرایط جسمی هر فرد فرق می‌کند و باید با پزشک متخصص و کارشناس تغذیه مشورت کرد. نکات اشاره شده در این برداشت آزاد در حالت کلی هستند و ممکن است برای کسانی که به هر دلیل شرایط ویژه جسمی یا روانی دارند، کمک‌کننده نباشند.

 

ادامه دارد...

منبع: ماهنامه‌ی دنیای تغذیه – شماره 99

 


منبع:tebyan.net

گردآوری سلامت آکا

برچسب ها:
غبغب به انگلیسی
.
غبغب چیست
.
غبغب دهخدا
.
غبغب+ورزش
.
غبغب چیست
.مروری برگذشته