صفحه خانگی arrow سلامت arrow نقش حبوبات و تنقلات در سلامت arrow مروری بر خواص کنجد و فرآورده هایش

مروری بر خواص کنجد و فرآورده هایش

پرتال باد و مه بخش مقالات سلامت قسمت نقش حبوبات و تنقلات در سلامت- مروری بر خواص کنجد و فرآورده هایش

کنجد یکی از بهترین دانه های روغنی است؛ دانه های کنجد به رنگ های سفید، خاکستری و سیاه هستند که نوع سفید این دانه ها از همه مرغوب تر است.

نقش حبوبات و تنقلات در سلامت-مروری بر خواص کنجد و فرآورده هایش

 

دانه کنجد به عنوان یک دانه روغنی حاوی ترکیبی از اسیدهای چرب اشباع نشده با نسبت مساوی اسید لینولئیک و اولئیک و اسیدپالمتیک و استئاریک است. 75 درصد دانه کنجد را چربی و پروتئین و 25 درصد آن را موادمعدنی، کربوهیدرات (قند) و فیبر تشکیل داده است. کنجد همچنین حاوی فنول ها، استرول های گیاهی، فسفولیپیدها و ویتامین ها به خصوص ویتامینE و ویتامین های گروه B و مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، روی، مس و فسفر است.

 

کنجد؛ مسافری از هند

دانه کنجد، یکی از مغذی ترین دانه های روغنی است. وطن اصلی کنجد هندوستان بوده و در ایران در زمان خشایار شاه سربازان از کنجد و سایر دانه های روغنی برای کسب نیرو استفاده می کردند اما کمی بعد، در زمان صفویه حلواارده با ترکیب کنجد آسیاب شده با شیره انگور، خرما یا کشمش تهیه شد و به عنوان غذایی کم حجم و مقوی مورد استفاده سربازان قرار گرفت. کنجد گیاهی یک ساله با ارتفاع حدود یک متر است. این گیاه، گرمادوست و خاص مناطق گرمسیری است. میوه آن به صورت کپسولی و دارای دانه های کوچک و بیضی شکلی است که قسمت مورد استفاده آن به شمار می آید. بزرگ ترین تولیدکننده کنجد در دنیا چین و بعد از آن هندوستان است. ایران نیز مقداری کنجد تولید می کند که بیشتر به مصرف تولید روغن و حلواارده می رسد. کشت کنجد در ایران بیشتر در خوزستان، بلوچستان، یزد، اصفهان و حتی مناطق سردسیری چون اراک، همدان، نهاوند و مراغه انجام می شود. برداشت کنجد در کشور حدود 30 تا 35 هزارتن در سال است که 15 هزارتن آن به مصرف حلواسازان، 10هزارتن به مصرف نانوایی ها و 5 هزارتن به مصرف آجیل فروشی ها و قنادان می رسد.

 

خواص کنجد

کنجد


برچسب ها:
روغن کنجد
.
روغن
.
ارده
.مروری برگذشته