صفحه خانگی arrow سلامت arrow تغذیه سالم زندگی سالم arrow 5 غذای مفیدی که ممکن است برای شما مضر باشد

5 غذای مفیدی که ممکن است برای شما مضر باشد

پرتال باد و مه بخش مقالات سلامت قسمت تغذیه سالم زندگی سالم- 5 غذای مفیدی که ممکن است برای شما مضر باشد

تغذیه سالم زندگی سالم-5 غذای مفیدی که ممکن است برای شما مضر باشد

به راستی دانستن اینکه کدام دسته از مواد غذایی برای ما مفید و مضر می باشند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در یک حالت کلی مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی آنها باید برایمان مشخص باشد .

سال هاست که گفته ایم ، غذاهای سالم در کاهش چربی و سدیم تاثیر گذار بوده و  سرشار از فیبر و پروتئین هستند. اما برخی از غذاها که به ظاهر خوب و مفید هستند به صورتی ناخواسته برای بدن ما مضر می باشند چرا که تنها کربوهیدرات، پروتئین و کم بودن مقدار چربی از موارد اصلی و مهم برای سالم بودن غذا نمی باشد.
به راستی دانستن اینکه کدام دسته از مواد غذایی برای ما مفید و مضر می باشند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در یک حالت کلی مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی آنها باید برایمان مشخص باشد .
 پنج غذای محبوب و به طور کلی سالم وجود دارد که باید بدانید به این اندازه سالم و مفید نمی باشند و باید جایگزین هایی را برای آنها در نظر بگیرید . ما به شما گفته ایم که این مواد غذایی را باید با چه مواد دیگری ترکیب کنید تا در نهایت یک ماده ی غذایی سالم  بدست آید.

1 - غلات و حبوبات
بسیاری از غلات  و دانه ها هستند که فرآوری شده با شکر افزوده و رنگ های مصنوعی و طعم دهنده ها می باشند. حتی بعضی از غلات هستند که در لیست مواد اولیه آنها در ابتدا نام شکر وجود دارد . بسیاری از ورزشکاران باید روزانه مقداری کربوهیدرات را مناسب با سطح فعالیت خود بدست آورند ولی این مقدار کربوهیدرات را در غذاهایی چون سیب زمینی و دانه های جو می توان یافت کرد.
می توانید به جای اینکه غلات  را به تنهایی بخورید ،آن را با مواد زیر ترکیب کرده و ماده ی غذایی زیر را درست کرده و میل کنید :

مواد تشکیل دهنده
_ 2/3 فنجان جو
_ 3/4 فنجان شیر بادام
_ 1 قاشق چای خوری پودر کاکائو
_ 1قاشق چای خوری عسل
_ 1/3 موز تکه تکه 
_ 1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
_ نمک برای طعم و مزه
_ دارچین

دستورالعمل :
1. تمام مواد را در یک کاسه مخلوط کنید.
2.اجازه دهید تا کاملا خنک شود .
3.به هنگام صبح به آن کره ی بادام زمینی و موز و دارچین اضافه کرده و میل کنید.
2 - بادام و گردو 
مانند غلات و انواع حبوبات,  مواد غذایی دیگری مانند بادام و گردو هم حاوی چربی های ناسالم و روغن و کالری می باشند که اگر می خواهید آنها را میل کنید بهتر است به روشی کالری آن را کم کرده و با اضافه کردن موادی به آن یک وعده ی غذایی سالمی را درست کرده و میل کنید . 
می توانید به جای اینکه بادام را به تنهایی بخورید ،آن را با مواد زیر ترکیب کرده و ماده ی غذایی زیر را درست کرده و میل کنید :
 
ماست  را با بادام خرد شده و گردو و آلبالو خشک و یا زغال اخته خشک شده و مقداری پودر شکلات تیره ترکیب کنید .این وعده غذایی حاوی آنتی اکسیدان بسیار زیادی بوده و باید بدانید که یک وعده  غذایی بسیار سبک و سالم می باشد .
 
3 - پروتئین 
تحقیقات نشان داده است که پروتئین حاوی کربوهیدرات فراوان می باشد اما  مقدار کربوهیدراتی که از خوردن یک مقدار پروتئین بدست می آید بدون استفاده از مکمل های لازم در کنار آن به اندازه ی کافی ممکن نمی باشد .نسبت کربوهیدرات به پروتئین 2 به یک می باشد و برای اینکه بتوانید این مقدار را در بدنتان بدست آورید باید مقداری مواد افزودنی را به پروتئین  اضافه کرده تا در نهایت بدنتان بتواند آن را جذب کند .
می توانید به جای اینکه پروتئین  را به تنهایی بخورید ،آن را با مواد زیر ترکیب کرده و ماده ی غذایی زیر را درست کرده و میل کنید .
پروتئین را باید با مقداری شیر و شکلات ترکیب کرده و دقیقا آن را یک تا دو ساعت قبل از ورزش کردن میل کنید و بعد از آن تمرینات ورزشی را شروع کنید. می توانید از مکمل های کربوهیدرات مانند مقداری موز و یا توت هم استفاده کرده و به پروتئین خود بیافزایید و از خوردن آن لذت برده و در نهایت با این روش پروتئین لازم را در بدن خود ذخیره کنید .

4 - چربی ها ی سالم 
چربی هایی وجود دارد که فوق العاده سالم به نظر می رسند مانند چربی موجود در بستنی و شکلات .اما باید بدانید این چربی ها به راحتی جذب بدن می شوند و برای جلوگیری باید آنها را با موادی مانند موز و سیب و توت محلوط کرده تا چربی های ناسالم آن خنثی شده و در نهایت یک ماده ی غذایی سالم برای بدن شوند . 
می توانید به جای اینکه مواد حاوی چربی های اشباع نشده را به تنهایی بخورید ،آن را با مواد زیر ترکیب کرده و ماده ی غذایی زیر را درست کرده و میل کنید .

مواد تشکیل دهنده
1 فنجان چای سبز سرد (بدون شکر اضافه شده است)
1 فنجان توت یخ زده
1 فنجان اسفناج خام
1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
پودر پروتئین 
1 قاشق وانیل 
1/3 موز
1/4  سیب سبز
 2 قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل :
 تمام مواد را در مخلوط کن بریزید و ترکیب کرده و در آخر از صافی آن را رد کنید.
5 - گوشت
گوشت بسته بندی شده به نظر مقدار زیادی  پروتئین و مقدار کمی کالری دارد و مواد اصلی تشکیل دهنده ی آن سدیم ونیترات وپتاسیم می باشد . معمولا گوشت بوقلمون و مرغ و گوشت گاو یا گوشت خوک شامل این مواد تشکیل دهنده می باشند. اما باید بدانید مواد تشکیل دهنده ی دیگری هم در آنها وجود دارد که  ممکن است مضر باشد.باید گوشت مورد علاقه ی خود را با مواد غذایی زیر ترکیب کرده و میل کنید تا مواد تشکیل دهنده ی مضر آن خنثی شده و جذب بدن نشود .
می توانید به جای اینکه انواع گوشت را به تنهایی بخورید ،آن را به صورت زیر میل کنید :

سینه مرغ تازه را کاملا پخته و سپس آن را با سالاد و در حالت کلی به صورت یک ساندویچ  آن را میل کنید .این را بدانید که مرغ پخته شده را می توانید در یخچال نگه دارید و به مدت یک هفته آن را میل کنید .

برچسب ها:
غذاهای مضر
.
غذاهای مفیدی که می تواند مضر باشد
.
غذاهای مضر برای سلامتی
.
تغذیه سالم زندگی سالم
.مروری برگذشته