صفحه خانگی arrow سلامت arrow تغذیه سالم زندگی سالم arrow رژیم غذایی همانند دارو در کاهش کلسترول خون مؤثر است

رژیم غذایی همانند دارو در کاهش کلسترول خون مؤثر است

پرتال باد و مه بخش مقالات سلامت قسمت تغذیه سالم زندگی سالم- رژیم غذایی همانند دارو در کاهش کلسترول خون مؤثر است

,تغذیه سالم زندگی سالم

رژیم غذایی همانند دارو در کاهش کلسترول خون مؤثر است

تغذیه سالم زندگی سالم-رژیم غذایی همانند دارو در کاهش کلسترول خون مؤثر است

انجمن پزشکی آمریکا طی یک بررسی اعلام کرد مصرف غذاهای پائین آورنده کلسترول خون، همان تأثیر داروهای استاتین را در کاهش کلسترول خون وCRP* دارند. استاتین ها ؛ داروهای کاهش دهنده ی کلسترول خون می باشند.

CRPشاخص مهمی در پیش بینی حملات قلبی است. افزایشCRP در خون همانند کلسترول، خطر مبتلا شدن به حملات و سکته های قلبی را افزایش می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده است، مصرف رژیم گیاهخواری که دارای مقادیر زیادی استرول های طبیعی گیاهی مثل مارگارین، سویا، بادام، فیبرپی سلیم، جو، جوی دوسر، بادنجان و بامیه است تا 29 درصد و داروی استاتین تا 31 درصدLDL( کلسترول بد) را کاهش می دهد. بنابراین می توان گفت رعایت یک رژیم گیاهخواری سخت می تواند به اندازه داروهایی مثل استاتین، کلسترول خون را کاهش دهد.

رعایت رژیم غذایی نسبت به دارو، روش سالم تر و مطمئن تری است زیرا داروی استاتین باعث درد عضلات می شود. ورزشکاران استقامتی و قدرتی بایستی طی یک برنامه ی ورزشی شدیداً تمرین کنند طوریکه روز بعد احساس خستگی و کوفتگی کنند، سپس فعالیت سبک انجام دهند تا عضلاتشان استراحت کنند و مجدداً تمرین سختی را انجام دهند.

داروهای استاتین به علت ایجاد تأخیر در مرحله استراحت و بهبود، انجام این برنامه ورزشی را مشکل می سازد.

مدیریت تغذیه، بخش مهمی از درمان اختلالات مربوط به چربی خون است، هر چند پیروی از رژیم غذایی سخت و شدید نیازمند وجود انگیزه در بیمار، تشویق پزشک و مشاوره با کارشناسان تغذیه است.

کلسترول بالا یک عامل شناخته شده خطر در بروز بیماری قلبی و عروقی است و استاتین ها خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی را تا یک سوم کاهش می دهند.

امیدواریم با بهره گیری از این تجربه و پیشرفت بیشتر در این شیوه، بتوان با استفاده از رژیم غذایی و بدون استفاده از دارو، از بروز بیماریهای قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

* C-Reactive Protein

نیره ولدخانی- کارشناس تغذیه تبیان


برچسب ها:مروری برگذشته