بندبازی در بکرترین نقطه ایران

پرتال باد و مه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان- بندبازی در بکرترین نقطه ایران

 

اگر تصمیم دارید مدت زمانی را در طبیعت غرق شوید و حتی موقعیت مکانی و زمانی را هم گم کنید، اگر دوست دارید سیزده به درتان در جایی بگذرد که هیچ نشانی از تمدن نیست و در عین حال علاقه‌مند به آثار تاریخی نیز هستید، دیدن این بنا را به شما توصیه می‌کنیم!

 

قدمت امامزاده شاهزاده ابراهیم بود به قرن هفتم هجری می‌رسد؛ نشانی این بنا در نقشه‌ها این طور درج شده است: فیروزکوه ـ سیمین‌... همین! شاید حتی اگر از محلی ها بپرسید، کمتر کسی مکان دقیق این زیارتگاه را بشناسد. مگر قدیمی ها که روزگاری بالای کوه می رفتند و امامزده شاهزاده ابراهیم را زیارت می کردند. اگر شما هم اهل  ماجراجویی هستید و توان کافی برای کوهنوردی دارید، سراغ این نشانی بروید.  

بالاخره پس از طی حدود 30 کیلومتر به شهری قدیمی می رسید که کاملا متروک شده است. در کنار این شهر، بنایی سفید به چشم می‌خورد. بنای این امامزاده از خارج با سیمان سفید روکش شده و هیچ شکل منظمی در آن نمی بینید. اما زیبایی گنبد آن شما را جذب می کند

امامزاده شاهزاده ابراهیم را باید در جایی بعد از روستای گچه ببینید. راه از گچه به بعد، بکر و دست نخورده است. به هیچ عنوان فکر این که ارتفاعات را با ماشین پشت سر بگذارید، نداشته باشید. موتور شاید، اما ماشین هرگز!

از مسیر که می گذرید، چیزی شبیه رویا شما را فرا می گیرد. اینجا دیگر نشانه‌ای از انسان قرن بیست و یکم دیده نمی‌شود. در مسیرتان گاهی مجبورید از جاده‌ای باریک بگذرید و گاهی  از لای کوه و دره. حتی گاهی مسیر تبدیل به کوره‌راهی می شود که شاید عرض آن نیم متر باشد! این راه هیچ نشانی دقیقی ندارد و باید خوش شانس باشید که یکی از اهالی شما را تا آن جا همراهی کند.

شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان-بندبازی در بکرترین نقطه ایران

در طول مسیر از چند رودخانه هم می گذرید و شاید مجبور باشید از میان آب عبور کنید. بالاخره پس از طی حدود 30 کیلومتر به شهری قدیمی می رسید که کاملا متروک شده است. در کنار این شهر، بنایی سفید به چشم می‌خورد. بنای این امامزاده از خارج با سیمان سفید روکش شده و هیچ شکل منظمی در آن نمی بینید. اما زیبایی گنبد آن شما را  جذب می کند. داخل بنا هم با گچ پوشیده شده است.

در کنار این بقعه حمامی قدیمی، زائرسرا و نمازخانه وجود دارد. در شمال شرقی و در مجاورت امامزاده تپه‌ای باستانی قرار گرفته که آثار و بقایای تعدادی خانه در آنجا جلب توجه می‌کند.

چشمه‌ای که در شمال بنا قرار دارد آب مورد نیاز زائران را تامین می‌کند. این بقعه در گذشته رونق بسیاری داشته و مردم روستاهای اطراف برای زیارت و قربانی کردن به این محل می‌آمدند. در جنوب امامزاده یک قبرستان دیده می شود که در آن، سنگ‌های تاریخی ویژه دوره اسلامی دیده می‌شود و تا چندی پیش نیز در آن تدفین انجام می‌شده است.

شاید جالب باشد که بدانید در این منطقه می توان فسیل صدف، ماهی و سفال‌های پیش از تاریخ را دید که از زمان های بسیار دور و شاید میلیون‌ها سال به جا مانده اند؛ وقتی که کوه هنوز سر از آب بیرون نیاورده بود!

 

 

بخش گردشگری تبیانبرچسب ها:
زیارتگاه
.
امامزاده شاهزاده ابراهیم اصفهان
.
امامزاده شاهزاده ابراهیم
.
امامزاده شاهزاده ابراهیم کاشان
.
شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان
.مروری برگذشته