سفر به قدیمی‌ترین شهر ایران

پرتال باد و مه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان- سفر به قدیمی‌ترین شهر ایران

اگر دوست دارید شهری را ببینید که با ساختاری منظم، بخشی از قدمت تاریخ ایران با مسجد و کلیسا و معبد و کتیبه و سنگ‌نوشته و گورستان و موزه و بقعه و خانه‌های قدیمی و کاروانسرا و بازار دوران قاجار و حمام و پل و دشت و چشمه و سد و قله و خیلی چیزهای دیگر به نمایش در می آورد، مطمئنا همدان، بهترین انتخاب است.

 

همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است. شهری که اولین پایتخت مادها بوده‌ و در روزگار هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان نیز یکی از پایتخت‌های کشور به حساب می آمده است.

چطور برویم؟

هواپیما: از شهرهای مختلف با پرواز مستقیم می‌توانید خودتان را به همدان برسانید.

قطار: نزدیکترین ایستگاه قطار در فاصله 211 کیلومتری همدان است.

اتوبوس: از شهرهای مختلف برای این استان اتوبوس وجود دارد بویژه از استان‌های کردستان و کرمانشاه که به فاصله کمتری تعداد اتوبوس‌های بیشتری وجود دارد.

اتومبیل:‌ از شرق از مسیر نوبران ‌‌ـ ‌فامنین و کمیجان ‌‌ـ‌ قهاوند و اراک ‌‌ـ ‌ملایر. از جنوب از مسیر بروجرد‌‌ ـ‌ ملایر. از غرب از مسیر از کنگاور به تویسرکان و اسدآباد و قروه ـ همدان. از شمال از مسیر قیدار‌ ‌ـ ‌کبودرآهنگ می‌توانید خودتان را به همدان برسانید.

تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود

کجا برویم؟‌

آنقدر جاذبه‌های دیدنی همدان زیاد هست که شما را چند روزی در این شهر ماندگار کند. ولی اگر دوست داشتید می‌توانید به تویسرکان هم بروید و از آرامگاه میررضی‌الدین آرتیمانی دیدن کنید. یا در شهرستان نهاوند، سری به معبد سلوکی و کتیبه بزرگ و حمام حاج‌آقا تراب بزنید. یا تپه‌های تاریخی ملایر را ببینید.

آرامگاه بوعلی سینا: این آرامگاه نماد شهر همدان است که به محض ورود به همدان می توانید آن را ببینید؛ درست در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان. بنای ابتدایی این آرامگاه در زمان قاجاریه ساخته شد اما در سال 1330 انجمن آثار ملی ایران به مناسبت هزارمین سالروز تولد ابوعلی سینا تصمیم به تجدید بنای آن گرفت. نقشه بنای فعلی به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن می زیسته از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است.

شهرهای استان همدان- دیدنی های استان همدان-سفر به قدیمی‌ترین شهر ایران

مجسمه شیرسنگی: از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان مجسمه شیرسنگی است که در انتهای خیابان 12 متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته‌ است. تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود.

کتیبه‌های گنج‌نامه: یادگاری از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی است که بردل یکی از صخره‌های کوه الوند در فاصله 5 کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس‌آباد حکاکی شده‌است. کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون 20 سطری به زبان‌های پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند. متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌است و پهنایی معادل 115 سانتی متر دارد. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قراردارد.

 

شهر باستانی هگمتانه: تپه هِگْمَتانه تپه‌ای تاریخی با پیشینه‌ای متعلق به دوران مادهاست که در شهر همدان قرار دارد؛ از جمله ویژگی‌های شهر باستانی هگمتانه، معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده که بین آثار باستانی به‌دست آمده کم‌سابقه‌است. آثار کشف شده حاکی از وجود یک شبکه منظم و پیشرفته آبرسانی در شهر حکومتی مادها و پارت‌هاست.

برج قربان: این برج در محله زندی‌ها و نزدیکی دبیرستان ابن‌سینا قراردارد که از قرار معلوم مدفن شیخ‌الاسلام حسن‌بن عطار حافظ ابوالعلا و جمعی از امرای‌ سلجوقی است. این بنای ساده یک برج 12 ضلعی آجری با گنبدی هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده دارد.

کجا بمانیم؟

هزینه های اقامت در همدان تا این زمان، یعنی فروردین ماه 91 به این شرح است:

هزینه یک شب اقامت در اتاق 2 تخته هتل 4 ستاره این شهر: 125 هزار تومان

هزینه یک شب اقامت در اتاق 2 تخته هتل 3 ستاره این شهر: ‌ 95 هزار تومان

هزینه یک شب اقامت در اتاق 2 تخته هتل 2 ستاره این شهر: 60 هزارتومان

 

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، جام جم، ایرانبرچسب ها:
دیدنی های همدان
.
جاذبه های گردشگری همدان
.
آثار تاریخی همدان
.
مناظر طبیعی همدان
.
استان همدان
.مروری برگذشته