صفحه خانگی arrow ایرانگردی arrow توصیه های سفر arrow سفر با کدهای صفر و یک

سفر با کدهای صفر و یک

پرتال باد و مه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت توصیه های سفر- سفر با کدهای صفر و یک

صنعت توریسم یا گردشگری در چند دهه اخیر به عنوان یکی از منابع درآمد زایی و اشتغال زایی مورد توجه کشورها به ویژه جوامع توسعه یافته قرار گرفته است به طوری که دامنه های متنوعی از این صنعت شامل گردشگری باستانی، تاریخی، توریسم پزشکی، جهانگردی فرهنگی، گردشگری ماجراجویانه، آکوتوریسم و... برشمار گردشگران افزوده است.
,توریسم, توریسم مجازی, گردشگری الکترونیکی  ,توصیه های سفر

سفر با کدهای صفر و یک

توصیه های سفر-سفر با کدهای صفر و یک

توریسم مجازی یا گردشگری الکترونیکی (virtial tourism) از جمله زیر مجموعه های صنعت جهانگردی در چند سال گذشته به شمار می رود و در دنیای صنعتی امروز که شمار قابل توجهی از اقشار مختلف جوامع به فضاهای اینترنتی دسترسی دارند، به قطب گردشگری درآمد زا و پر مخاطبی تبدیل شده است.

سهولت در افزایش جذب توریست، کاهش هزینه ها، فراهم کردن فضای مناسب به منظور برقرار کردن تعاملات فرهنگی- اجتماعی، تغییر فضای گردشگری با اراده کاربر و... از جمله اهداف ارائه این طرح به منظور جذب گردشگر است.

ارتباط برقرار کردن با فضاهای دیجیتالی و تصاویر ویدیویی در توریسم مجازی، دروازه ورود به امکانات مسافرتی و اطلاعات جهانگردی است. در واقع این نوع از گردشگری استفاده از فضاهای الکترونیکی و سایت های اینترنتی راهنمای مسافرت در سراسر جهان است.

به کارگیری تصاویر ویدیوئی، نرم افزارهای چند رسانه ای (multimedia eiements)، معرفی مکان های گردشگری در قالب بازی های کامپیوتری، استفاده از قالب های داستانسرایی، موسیقی و مقالات مربوط به جهانگردی در سایت های مختلف اینترنتی از جمله فعالیت هایی است که در این بخش انجام گرفته است. این فضاهای مجازی شامل اطلاعاتی راجع به امکانات مسافرتی، فرم های میزبانی اینترنتی رزو هتل و اقامت گاه ها، جاذبه های توریستی و... است.

,توریسم, توریسم مجازی, گردشگری الکترونیکی  ,توصیه های سفر

سفر با کدهای صفر و یک

تور ویدئویی زیر مجموعه گردشگری مجازی محسوب شده و امکان مشاهده جاذبه های توریستی در جوامع مختلف از طریق فیلم های آکشن و جذاب ویدیویی را در عرصه اینترنتی فراهم می کند. در طراحی و تهیه تورهای ویدیوئی سعی شده است تمامی جزییات و جاذبه های توریستی در قالب تصاویر پویا به نمایش در آید.

بهره گیری از توریسم مجازی و مشتقات آن برای نخستین بار در سال 1994 در قالب تصاویر سه بعدی با راهنمای قدم به قدم برای علاقه مندان به بازدید یکی از موزه های انگلیس (Dicley Castte) ارائه شد. از اولین کاربران گردشگری مجازی می توان به ملکه الیزابت دوم در ژوئن سال 1994 اشاره کرد پس از آن در نوامبر همان سال گردشگری مجازی به عنوان یکی از فعالیت های مستمر انگلیس به اجرا درآمد و از این تکنیک برای جذب توریست و معرفی جاذبه های گردشگری استفاده شد.

سفر به دوردست ها و دستیابی به چشم اندازهای توریستی دنیا از طریق دنیای مجازی، معمولا با عضویت در سایت های گردشگری امکان پذیر است و به طور کلی در این گونه سایت ها اطلاعات کاملی در خصوص هتل ها، رستوران ها، لباس های محلی، هشدارهای سفر، ناوگان حمل و نقل، مراکز خرید و باشگاه های ورزشی وجود دارد.

در این تکنیک که از فضاهای سه بعدی استفاده می شود، کاربر با حرکت مجازی از طریق اینترنت در محیط ها و فضاهای فیزیکی گردش می کند، بدون این که از لحاظ زمانی و مکانی در آنها حضور داشته باشد و هزینه ای را بپردازد.

در توریسم های مجازی از نقشه های اینترنتی برای جذب بیشتر توریست ها استفاده می شود. این روش مسافرت با استفاده از رایانه های شخصی به راحتی امکان پذیر بوده و هزینه پایین این تکنیک جهانگردی از مزایای قابل توجه آن است.

نداشتن محدودیت فضا، رو به رو نشدن با خطرات پیش بینی نشده و... از دیگر مزیت های این فناوری است که افراد فعال در حرفه های متعددی مانند عکاسان، زمین شناسان، روزنامه نگاران، باستان شناسان و مهندسان کامپیوتر در ارایه آن نقش ایفا می کنند.

 

,توریسم, توریسم مجازی, گردشگری الکترونیکی  ,توصیه های سفر

سفر با کدهای صفر و یک

همسفر اینترنتی

فرانسوی‌ها برای کاهش هزینه های سفر خود به همسفرهای اینترنتی روی می آورند! آنها برای این کار راهکار بسیار زیبا و مهیجی دارند و با راه اندازی یک سایت اینترنتی، به جستجوی همسفر می‌پردازند. به طور مثال فردی تصمیم دارد از شهر و محل خود به یک مقصد گردشگری برود. او در این سایت با اعلام مقصد، محل حرکت و تاریخ و ساعت آغاز سفر، به جستجوی فرد یا افراد همسفر می‌پردازد؛ البته تعداد این افراد، مناسب با ظرفیت خودرو او خواهد بود.

با یافتن همسفر یا همسفران، تمام هزینه‌ها بین آنها تقسیم می‌شود. در نتیجه هزینه‌ها به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر افرادی که فاقد وسیله و تنها هستند، با مراجعه به این سایت همراهان‌ناشناس امروز و دوستان فردای خود را پیدا می‌کنند.

نکته جالب این که در این سایت هر فردی شرایط و سلایق خود را در طول سفر به طور کامل توضیح می‌دهد، این که چند سال دارد؛ مجرد است یا متاهل، آیا سیگار می‌کشد یا نه، علایقش در طول سفر چیست؟‌ به چه نوع موسیقی‌ای علاقه‌مند است و مواردی از این قبیل را مطرح می‌کند و درباره همسفرانش نیز سوالاتی نظیر اینها را می‌پرسد تا یک همسفر مناسب را پیدا کند. این نوع همسفر پیدا کردن در فرانسه یک شیوه معمول برای گردشگری است.

 

 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، ایران


برچسب ها:
توریسم مجازی
.
گردشگری الکترونیکی
.مروری برگذشته