دانشگاه جندی شاپور اهواز

پرتال باد و مه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران- دانشگاه جندی شاپور اهواز

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

دانشگاه جندی شاپور اهواز

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران-دانشگاه جندی شاپور اهواز

بنای افراشتۀ دانشکدة ادبیات و علوم انسانی معروف به ساختمان سه گوش، با نمای سردر مزیّن به نقوش آجری و فیروزه ای رنگ خود، در حاشیۀ غربی کارون ، دارای قدمتی هفتاد ساله است . ساختمان سه گوش با همکاری مهندسان و معماران ایرانی و آلمانی ، مقارن با احداث پل معلّق فلزی اهواز که خود از شگفتی های پل سازی فلزی در روزگار خویش محسوب می گردید، احداث شد. این ساختمان در ابتدا متعلّق به بانک ملّی بود وسپس محل استقرار استانداری، فرمانداری و شهرداری اهواز گردید و بعدها با توجه به نیازشدید دانشگاه جندی شاپور، برای محلّی جهت استقرار دانشکدة پزشکی ، به بهای تمام شدۀ آن، به مبلغی معادل یک ششم ارزش روز خود با اقساط سه ساله به دانشگاه فروخته شد وسند آن بین بانک ملی و نمایندۀ دانشگاه به تاریخ مهرماه 1336 امضا شد وبه همین سبب سال 1386، پنجاهمین سال واگذاری این بنای باشکوه به دانشگاه شهید چمران (جندی شاپور) محسوب می شود.

دانشکدة ادبیات و علوم انسانی درسال تحصیلی 53-1352 با ادغام چهار رشتۀ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی، دبیری زبان و ادبیات فارسی و دبیری زبان و ادبیات انگلیسی و با مجوّز وزارت علوم و آموزش عالی تأسیس شد. گفتنی است که هستۀ اصلی این دانشکده ، بخش زبان های خارجی دانشسرای  عالی اهواز بود که کار خود را در سال 1348 با پذیرفتن دانشجوی شبانۀ رشتۀ زبان و ادبیات انگلیسی توسعه داد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

دانشگاه جندی شاپور اهواز

به دنبال آغاز فعالیّت چهار رشتۀ یاد شده در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، رشته های زبان و ادبیات فرانسه، اقتصاد ، حسابداری و علوم به تدریج به این دانشکده پیوست . بعدها سه رشتۀ اقتصاد ، حسابداری و علوم تربیتی از دانشکده ادبیات و علوم انسانی جدا شد و دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی به طور جداگانه دایر گردید. محلّ استقرار دانشکده ادبیات از سال 1352 ساختمان معروف به سه گوش بود که همزمان به عنوان سازمان مرکزی دانشگاه مورد استفاده قرارمی گرفت.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی در تربیت سازمانی خود، علاوه بررشته های زبان و ادبیات فارسی ، زبان و ادبیات انگلیسی، همچنین دارای رشته های تاریخ، زبان و ادبیات عربی ، فلسفه ، مردم شناسی و باستان شناسی بود که از این میان ، رشتۀ زبان و ادبیات عربی در سال 1357 با پذیرش دانشجو کار خود را آغاز کرد. رشتۀ مذکور بعد از تأسیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی ، به آن دانشکده الحاق گردید. در سال 1364 نام دانشکده به ادبیات و علوم انسانی تغییر یافت و هم اکنون در گروه های آموزشی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان فرانسه، تاریخ و جغرافیا و برنامه ریزی شهری در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت می نماید. دو استاد، دو دانشیار، بیست و سه استادیار، یازده مربی و دو فوق لیسانس مجموعه اعضای هیأت علمی این دانشکده راتشکیل می دهند. در سال 1379 اولین مجله دانشکده ادبیات وعلوم انسانی منتشر شد. لازم بذکر است درسال1364مجله ای برای یکبار تحت نام مجله علوم اسلامی- انسانی وادبیات منتشر شده بود.

 


برچسب ها:مروری برگذشته