صفحه خانگی arrow خانواده arrow آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو arrow رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار لوازم آرایش دنیا !

رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار لوازم آرایش دنیا !

پرتال باد و مه بخش مقالات خانه و خانواده و روانشناسی قسمت آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو- رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار لوازم آرایش دنیا !

ورزش باید چهره زنان را زیبا کند، نه آرایش !

آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو-رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار لوازم آرایش دنیا !
 ایرانی ها باز هم در استفاده از لوازم آرایش از دیگر کشور ها سبقت گرفتند و در منطقه، بعد از عربستان سعودی در جایگاه دوم پرمصرف‌ها قرار گرفته‌اند.

گزارش خبرگزاری فرانسه می‌گوید ایرانی ها باز هم در استفاده از لوازم آرایش از دیگر کشور ها سبقت گرفتند و در منطقه، بعد از عربستان
سعودی در جایگاه دوم پرمصرف‌ها قرار گرفته‌اند.

مصرف زیاد لوازم آرایش در ایران باعث به وجود آمدن رقابت بین کمپانی های مختلف آرایشی و بهداشتی در کشور شده است. با وجود همه تحریم ها بسیاری از کمپانی های لوازم آرایشی حاضر نیستند بازار ایران را از دست بدهند و تحریم ایران اولین ضرر را برای خودشان دارد. خبرگزاری کشور فرانسه در گزارشی به مسئله «آرایش» در ایران پرداخته و به رقابت زنان ایرانی در چهره و زیبایی اشاره کرده است.  بازار لوازم آرایش در ایران با بیش از 38 میلیون زن دومین بازار بزرگ در منطقه بعد از کشور عربستان و هفتمین کشور در جهان است.

 این خبرگزاری فرانسوی استفاده زیاد زنان ایرانی از لوازم آرایش را در کنار حجاب رسمی در کشور کمی عجیب توصیف کرد. دوسال پیش «حسین انواری»، سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به نتایج پژوهش انجام شده در کمیته امداد امام خمینی (ره)گفته بود:‌ «نتایج پژوهش انجام شده در کمیته امداد نشان می‌دهد، بیشترین دارایی دختران مددجو علی رغم فقر اقتصادی آنها، لوازم آرایش است.»

این یعنی لوازم آرایش برای دختران گاهی از نان شب هم واجب‌تر است. حالا باید دید چه عواملی باعث استفاده زیاد زنان و دختران ایرانی از لوازم آرایش شده‌است تا بطور میانگین سالانه 150 دلار پول برای لوازم آرایش پرداخت کنند. شاید بتوان براساس گزارش‌های مختلف در این باره، دلایل اقبال زنان ایرانی به لوازم آرایش را این‌طور فهرست کرد.

جمعیت جوان کشور

طبق آمارها گروه سنی 15 تا 30 سال در کشور بخش بزرگی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند باتوجه به اینکه این گروه سنی بیشترین استفاده را از مواد آرایشی دارند. پس بیشترین تاثیر را در ثبت این آمار دارند. در این‌صورت با بالا رفتن میانگین سنی کشور ممکن است تغییراتی در آمار به وجود بیاید و ایران از جایگاه هفتمی‌اش در جهان پایین بیاید.

طیف قیمت‌های مواد آرایشی

لوازم آرایشی با برندهای معتبر همیشه قیمت‌ بالایی دارند و با توجه به تغییرات ارزی این قیمت‌ها هر لحظه بالا و بالا تر می‌رود. اما بسیاری از لوازم‌های آرایشی موجود در کشور تقلبی هستند و از طریق قاچاق وارد می‌شوند که به طبع قیمت‌های پایین‌تری دارند. این موضوع باعث می‌شود که افراد باتوجه به توانایی مالی لوازم آرایش متناسب با وضعیت اقتصادی‌شان را پیدا کنند. هم‌چنین پایین بودن قیمت لوازم آرایشی تقلبی گاهی ولع افراد را به خرید‌های بیشتر همراه دارد.

دسترسی زیاد

اگر پاساژ‌ها، مراکز خرید و حتی خیابان‌های اصلی کشور را با دقت بیشتری نگاه کنید. متوجه خواهی شد که بیشترین مغازه‌ها و صنف فعال در آنها لوازم آرایش فروش‌ها هستند. لوازم آرایش در حال حاضر یکی از دسترس‌ترین اجناس در داخل کشور است که حتی پای آن به مترو‌ها نیز باز شده‌. تقریبا همه افراد در مسیر خود چندین و چندبار با آن‌ها مواجه خواهند شد. همچنین این صنف پرسود باعث شده که خیلی از افراد فعالیت‌های قبلی خود را کنار بگذارند و به این صنف وارد شوند.

تبلیغات ماهواره‌ای و فیلم‌های سینمایی

شرکت لانکوم که بعد از مدت‌ها دوری دوباره به بازار لوازم آرایشی کشور بازگشته شعار خود را این‌گونه انتخاب کرده‌است. « قدرت دادن به تمام زنان برای رسیدن به زیبایی» بسیاری از تبلیغات ماهواره‌ای به طور مستقیم و یا غیرمستقیم این شعار را در طول روز بارها تکرار می‌کنند. میل به زیبا بودن و زیبا‌تر شدن به خود خود مشکل‌ساز نیست. حتی در دین اسلام نیز به زیبا پوشی و آراسته بودن افراد توصیه‌های فراوانی شده‌است. اما حد و مرز نامشخص،تغییر شاخص‌های زیبایی و توجه بیش از حد به این موضوع حتی آثار روانی مخربی بر افراد مخصوصا دختران جوان جامعه می‌گذارد و نوعی رقابت پوچ را میان آن‌ها ایجاد می‌کند. نوع پوشش و آرایش افراد حتی در فیلم‌های داخلی نیز بر ترویج استفاده هرچه بیشتر افراد به محصولات آرایشی تاثیرگذار است.

استفاده ابزاری از زنان

در بسیاری از شرکت‌های‌ خدماتی، بیشتر از زنان برای برخورد با مشتری و بخش‌های تبلیغاتی‌شان استفاده می‌کنند. یکی از شاخص‌ها و ملاک‌های استخدام زنان در این شرکت‌ها زیبایی چهره و اندامشان است که گاهی این شاخص بر دیگر توانایی افراد ارجحیت بیشتری دارد. بعد از آن نیز از این افراد درخواست می‌شود تا برای جلب ‌مشتری بیشتر با آرایش کامل در محل کار ظاهر شوند. این عمل مخرب باعث می‌شود بسیاری از زنان و دخترانی که در جستجوی کار هستند برای داشتن این ملاک، برای زیبا جلوه دادن خودشان به لوازم آرایشی پناه ببرند.

عقاید سختگیرانه هیتلر درباره زنان !

زنان و دختران آلمانی در زمان حکومت رایش سوم از آرایش چهره منع شده بودند. هیتلر معتقد بود که ورزش کردن می‌بایست چهرهٔ زنان را زیبا کند و چه بهتر اگر بارداری به این جذابیت و بشاشیت چهره بیافزاید.

تاریخ ایرانی به نقل از نیویورک تایمز می نویسد:

وندی لوئر در کتاب جدیدش «زنان خشمگین هیتلر: زنان آلمانی در کشتارگاه‌های نازی» می‌نویسد: «در مدرسه، به دختران آلمانی درس‌هایی همچون زبان لاتین تدریس نمی‌شد، چرا که دانشی نبود که به کار مادران آینده بیاید. در عوض کتابچه‌هایی در اختیارشان قرار می‌گرفت تا به آن‌ها چگونگی انتخاب همسر را بیاموزد. اولین سؤال برای انتخاب همسر مورد نظر این بود: پیش‌زمینهٔ نژادی شما چیست؟»

کتاب‌های پیشین دربارۀ هولوکاست، چهره‌های خشمگین و وحشیگرانهٔ زنانی همچون ایلزه کوخ و گرترود شولتز- کلینک (بالا‌ترین مقام زن حزب نازی) را ترسیم کرده بودند. کتاب خانم لوئر در پی بازنگری است تا مسائل را از منظر زندگی روزمره بررسی کند و بتواند پیچیدگی‌های بیشتری را مورد نگرش قرار دهد. او زندگی بیش از بیست زن آلمانی را بررسی کرد: پرستاران، منشی‌ها، معلمان مدرسه، همسران افسران اس اس. این‌ها همگی نمونه‌ای بودند از ۵۰۰ هزار زن آلمانی که به کشورهای اشغال شدهٔ شرقی رفتند و به عقیدهٔ نویسنده، بدون تردید در کشتارگاه‌ها ایفای نقش کردند.

خانم لوئر می‌گوید: «نقش زنان آلمانی در دوران جنگ هیتلر از بسیج مردمی و قربانی‌های جبهه‌های خانگی فرا‌تر می‌رود. هیتلر شخصیت دیگری از زنان آلمانی در دوران جنگ پدید آورد: منحرف‌ترین و خشن‌ترین تصویر از زنان فعال سیاسی و وطن‌پرست.»

او می نویسد: «این زن‌ها توانایی جنایت را از خود نشان دادند در حالیکه نقش‌های دیگری را نیز ایفا می‌کردند: زنان خانه‌دار آلمانی، مریم‌های مقدسی با تفنگ‌هایی بر دوش و نوزادانی در آغوش، با لباس‌هایی پیشبنددار به بردگان تحت نظرشان فرمان می‌دهند.»

خانم لوئر استاد تاریخ دانشگاه کلارمونت مک کنا و مشاور موزهٔ یادبود هولوکاست ایالات متحده است. او تاکنون کتاب‌های فراوانی در زمینه فعالیت نازی‌ها در کشورهایی همچون اوکراین به چاپ رسانده است. کتاب «زنان خشمگین هیتلر» در لیست بلند جایزهٔ کتاب سال آمریکا در بخش غیررمان شرکت کرده است.

برخی از زنانی که او درباره‌شان تحقیق کرده است دستیار جنایتکاران پشت میزنشین بودند و با کمال میل به روسایشان کمک می‌کردند. برخی دیگر در تحقیر یهودی‌ها و غارت اموالشان دست داشتند. برخی از ایوان خانه‌شان یا در جنگل به یهودی‌ها شلیک کردند. یکی از آن‌ها جمجمۀ نوزادی را خرد کرده بود.

وندی لوئر عقیده دارد آن‌هایی که به طور مستقیم در جنایت دست نداشتند نیز نمی‌توانند اظهار نادانی کنند. آن‌ها ناظران این جنایات بودند. تعداد کمی از این افراد بیم و تردید خود را از آنچه شاهدش بودند نشان می‌دادند. آنت شوکینگ وکیلی که از کارگران امداد بود در نامه‌ای به خانواده‌اش اینگونه نوشت: «پدر حق داشت؛ مردمی که در قید و بند اخلاق نیستند بوی عجیبی دارند. می‌توانم این آدم‌ها را از بویشان تشخیص دهم، بیشترشان بوی خون می‌دهند.»

مطالعهٔ کتاب «زنان خشمگین هیتلر» گاهی بسیار سخت می‌شود. رابطهٔ میان جنسیت و خشونت - که این جوانان برای برتری یافتن به دیگران در ابراز آن کوتاهی نمی‌کردند- بر بسیاری از لحظات مخوف سایه افکنده است. او می‌نویسد: «نسل‌کشی از زنان نیز برمی‌آید.»

فصل‌های پایانی کتاب به دلایل مختلفی خشم‌برانگیز و تهوع‌آور هستند. خانم لوئر تجربهٔ زندگی این زن‌ها پس از جنگ را مورد بررسی قرار می‌دهد. اکثر آن‌ها به زندگی روزمرهٔ شهروندی بازگشتند. تعداد کمی از میان این صدها هزار زن آلمانی به دادگاه رفتند و از آن میان نیز تعداد کمی مجازات شدند. خانم لوئر می‌پرسد: «چه بر سرشان آمد؟ جواب مختصر این است که اکثرشان توانستند از اتهام قتل بگریزند.»
خبر گزاری مهر

برچسب ها:
آرایش
.
چهره زنان
.
ورزش
.
رتبه حیرت ‌آور ایران در بازار
.
بازار لوازم آرایش
.مروری برگذشته