صفحه خانگی arrow کودک arrow تغذیه کودک arrow تغذیه کمکی نوزادان

تغذیه کمکی نوزادان

پرتال باد و مه بخش بخش کودک قسمت تغذیه کودک- تغذیه کمکی نوزادان

,تغذیه کمکی نوزادان, تغذیه کمکی کودکان, تغذیه کودک,تغذیه کودک،تغذیه نوزاد،غذای کودک،غذای کمکی کودک

تغذیه کمکی نوزادان

تغذیه کودک-تغذیه کمکی نوزادان

بطور کلی در بحث تغذیه کمکی کودکان دو مورد مجزا قابل بحث می باشد.

1 – ایا شیر مادر برای تغذیه شیرخوار کافی است؟

2- از چه موادی برای تغذیه کمکی شیرخوار می توان استفاده کرد؟
   
 شیر مادر برای تمامی شیرخواران تا پایان شش ماهگی کاملا کافی است و هیچ شیرخواری (بخصوص شیر مادر )تا پایان شش ماهگی نیاز به تغذیه کمکی ندارد .

 گاها مشاهده میشود مادران از سیر نشدن فرزندشان نگران هستند باید بگویم که ملاک کافی بودن شیر مادر از نظر پزشکی افزایش وزن شیر خوار و منحنی رشد کودک میباشد و تا وقتی این منحنی در محدوده استاندارد باشد شیر خوار (کوچکتر از شش ماه )نیازی به تغذیه کمکی ندارد.

بنابراین بعد از شش ماهگی زمان شروع تغذیه کمکی میباشد.

 شروع تغذیه با مواد سهل الهضم و با مقدار کم باید اغاز شود بطور کلی استفاده از عسل و مرکبات قبل از یک سالگی برای کودکان ممنوع است .
 
در اغاز موادی مانند پوره سیب زمینی و هریره بادام با حجم کم مناسب است و همچنین غذاهای ابکی مثل سوپ صاف شده باید دقت کرد که دستگاه گوارش کودکان در ابتدا قادر به هضم و جذب  غذاهای سنگین و پر چربی را ندارد . استفاده از تخم مرغ نباید با بیشتر از یک عدد در هفته اغاز شود و به مرور بر این مقدار افزود .

موادی مانند لعاب برنج و فرنی ارزش غذایی خیلی خوبی برای کودک دارند.

فراموش نشود که مواد غذایی نفخ زا مانند حبوبات (اگر زیاد مصرف شود) میتوانند باعث دل درد و بیقراری کودک شوند.

مواد غذایی اماده که با نامهای مختلف در بازار موجود میباشند در عین حال که از طعم و گاها ارزش غذایی خوبی برخوردار هستند ولی در مجموع هیچ کودک سالمی نیاز صددرصد به مصرف انها ندارد و مادران میتوانند غذاهای کمکی کودکان خود را با کیفیت عالی خودشان تهیه نمایند.

 نکات پرستاری :
 مواد غذائی که نباید تا قبل از یکسال تمام استفاده شوند عبارتند از : سفیده تخم مرغ ، شیرگاو ( بیش از 100 سی سی و نجوشیده ) ، پنیر ، انواع توت ، آلبالو ، گیلاس ، کیوی ، خربزه ، عسل ، بادام زمینی ، مرکبات ، اسفناج ، و کلم .

 بهتر است از آبمیوه های آماده که دارای مواد نگهدارنده است استفاده نشود .
 
برای شروع تغدیه کمکی در روزهای اول شاید یک قاشق چایخوری کافی باشد و نباید به یکباره با مقدار زیاد شروع کنید .

 همچنین هر نوع غذائی که به رژیم غذائی کودک اضافه میشود بهتر است تا یکهفته غذای جدیددیگری به رژیم او اضافه نکنید تا در صورتی که کودک دچار مشکلی از نظر حساسیت شود به راحتی بتوان به  مشکل او پی برد .

  

,تغذیه کمکی نوزادان, تغذیه کمکی کودکان, تغذیه کودک,تغذیه کودک،تغذیه نوزاد،غذای کودک،غذای کمکی کودک

تغذیه کمکی نوزادان

 دستور تهیه چند نوع غذای تکمیلی

فرنی


مواد مورد نیاز :
آرد برنج 2 قاشق مرباخوری
شکر 4 قاشق مرباخوری
شیر 250 سی سی

تهیه :
آرد برنج را در شیر حل و سپس شکر را به مخلوط اضافه کنید . در ظرف مناسبی ریخنه و با حرارت ملایم بپزید و مرتب هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد .

شیر برنج


مواد مورد نیاز :
برنج 2 قاشق غذاخوری
شیر 250 سی سی

تهیه :
برنج را تمیز کنید و خوب بشوئید و در یک لیوان آب بمدت دو ساعت خیس کنید . برنج را در همین آب بپزید تا نرم شود سپس شیر را اضافه کنید و روی شعله ملایم حرارت دهید تا به غلظت مناسب برسد .
    
حریره بادام


مواد مورد نیاز :‌
بادام 20 دانه
آرد برنج یک قاشق مرباخوری سر صاف
شکر دو قاشق مرباخوری سر صاف

تهیه :‌
بادام را یک شبانه روز در آب خیس کنید تا روز بعد به راحتی پوستش جدا شود . سپس آن را با رنده خرد کنید و بعد در پارچه تمیزی قرار دهید . با ریختن حدود 2 تا 3 لیوان آب جوشیده بر روی آن شیره بادام را جمع آوری کنید . سپس آرد برنج و شکر را به شیره بادام اضافه کنید تا مخلوط یکنواختی بدست آید و آنگاه مخلوط را در ظرف مناسبی بریزید و با حرارات ملایم بپزید تا به غلظت مناسب بریزید .
 
پوره سیب زمینی
سیب زمینی را بشویید و با پوست بپزید . بعد از پختن پوست آن را بکنید و بعد از خرد کردن و نرم کردن کمی کره و شیر به آن اضافه کنید و مجدد گرم کنید .


برچسب ها:
تغذیه کمکی کودکان
.
تغذیه کودک
.
غدای کمکی کودک
.
تغذیه کمکی شیر خواران
.
غذای کمکی شیر خواران
.مروری برگذشته