خمپاره هوشنمد Fireball !

پرتال باد و مه بخش مقالات مفید قسمت مقالات اطلاعات عمومی و گوناگون- خمپاره هوشنمد Fireball !

Fireball یک خمپاره ی 121/120 میلی متری است که عمل تعقیب و ردگیری خود را با استفاده از اشعه لیزر انجام می دهد. این سیستم با کلیه خمپاره های 80 میلی متری سازگاری دارد. هدف از طراحی این خمپاره مورد اصابت قراردادن اهداف در همان بار اول و نابودی کامل آنهاست. این خمپاره با استفاده از انواع لوله های خمپاره انداز قابل پرتاب است.

 

برای پرتاب این خمپاره به استفاده از هیچ وسیله مسافت یاب نیاز نیست زیرا در این اسلحه از روش هدایت منحصر به فردی استفـاده شده کـه در قالب آن بـرای رسانـدن برد خمپـاره به هدف، این وسیـله روی هـوا سُر داده می شود تا به مقصد برسد. چنانچه گفتیم کشف هدف در این خمپاره با استفاده از اشعه لیزر انجام می شود. خمپاره مذکور همچنین مجهز به سیستم ناوبری GPS Global Positioning System سیستم موقعیت یابی جهانی ـ است که پس از یافتن هدف به خمپاره امکان می دهد تا به سمت هدف شیرجه برود و آن را نابود کند. سیستم موقعیت یابی GPS قبل از پرتاب به سمت هدف فعال شده و دقت خمپاره در زمان اصابت را از حد استاندارد بالاتر می برد. این سیستم به ویژه در زمانی که سیستم لیزری موفق به شناسایی هدف نشود موفق است.

مقالات اطلاعات عمومی و گوناگون-خمپاره هوشنمد Fireball !

با استفاده از سیستم علامت گذاری لیزری دقت خمپاره بسیار افزایش یافته و میزان خطای آن یک متر یا کمتر خواهد بود. استفاده از لیزر به این خمپاره امکان می دهد تا هم اهداف ثابت و هم اهداف متحرک را نابود کند. خمپاره Fireball را می توان با استفاده از کلاهک های جنگی مختلفی مورد استفاده قرار داد که مثلا ً در صورت برخورد با اهداف نرم تکه تکه شوند. همچنین می توان آنها را به چاشنی ضربتی برای نابودی تسلیحات زرهی مجهز کرد. کلاهک های نفوذ گر نیز برای نابودی اهداف زیرزمینی و پناهگاهها و اهداف درون ساختمانها به کار می روند. این سلاح در محیط های شهری تنها با یک بار اصابت به هدف آن را نابود می کند. خط سیر شیب دار این خمپاره به گونه ای است که حداقل خسارات را به اشیای مجاور وارد می کند. این خمپاره به علت طراحی آیرودینامیکی ویژه بردی تقریباً دو برابر برد خمپاره های متعارف دارد.(تا بیش از15 کیلومتر).

این سیستم درحال حاضر در دست بررسی است. تمامی اجزای مهم این سیستم پیش از این مورد آزمایش قرار گرفته اند و به زودی آزمایش های دیگری نیز بر روی آن به عمل خواهد آمد. مدل جدیدی از Fireball نیز در آینده نزدیک در توپخانه ها استفاده خواهند شد که کالیبر آن 152 و 155 میلی متری است .

 

 

گردآوری:مرادی

منابع: میلیتاری،IAI

بخش دانش و زندگی

آشنایی با بمب های نفوذگر

در بسیاری از موارد ، امکانات و تجهیزات استراتژیک دشمن در عمق زمین قرار دارد و یا توسط استحکامات بتنی محافظت می شود . انبارهای مهمات ، آزمایشگاه های خاص ، سیلوهای تسلیحات هسته ای و ... جزء این موارد می باشد .

برچسب ها:مروری برگذشته