صفحه خانگی arrow اطلاعات عمومی arrow مقالات تاریخی arrow مهم‌ترین کنفرانس قرن بیستم +عکس

مهم‌ترین کنفرانس قرن بیستم +عکس

پرتال باد و مه بخش مقالات مفید قسمت مقالات تاریخی- مهم‌ترین کنفرانس قرن بیستم +عکس
جام جم آنلاین: 69 سال پیش در روز 4 فوریه سال 1945 میلادی در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم کنفرانس یالتا با حضور استالین ، روزولت و چرچیل درشبه جزیره کریمه در ساحل دریای سیاه کار خود را آغاز کرد.

در کنفرانس یالتا، فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا، وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا و جوزف استالین رهبر شوروی که در واقع میزبان کنفرانس بود، شرکت داشتند.

مقالات تاریخی-مهم‌ترین کنفرانس قرن بیستم +عکسدر مدت یک هفته برگزاری این کنفرانس سران متفقین در مورد سرنوشت آینده آلمان و ژاپن که در شکست آنها دیگر تردیدی وجود نداشت ، تصمیم گرفتند.

در واقع ، کنفرانس یالتا به نوعی تقسیم جهان و غنائم جنگی میان فاتحان جنگ جهانی دوم محسوب می شد.


سران متفقین در یالتا تصمیم گرفتند آلمان را غیرنظامی کرده و خاک آن را به 3 منطقه اشغالی تقسیم کنند که چرچیل موفق شد روزولت و استالین را قانع سازد که منطقه ای از خاک آلمان نیز به فرانسه اختصاص یابد.


در مورد کشورهای اروپایی که از یوغ اشغال آلمان نازی آزاد شده بودند ، سران متفقین در یالتا به توافق رسیدند این کشورها را در انتخاب سرنوشت خود آزاد بگذارند ، البته به استثنای سرزمین هایی که شوروی قصد داشت به خاک خود منضم کند.


اما استالین برخلاف تعهد خود رژیم کمونیستی را به تمام کشورهای اروپای شرقی و مرکزی که توسط ارتش سرخ آزاد شده بودند ، به استثنای اتریش ، تحمیل کرد.


در عین حال ، پس از این که آمریکا از بمب اتمی در جنگ با ژاپن استفاده کرد و چند روز قبل از تسلیم شدن این کشور ، ارتش شوروی به سرعت مناطقی را در خاور دور اشغال کرد.

در جریان این کنفرانس فاتحان جنگ جهانی دوم ، جهان و غنائم جنگی را بین خود تقسیم کردند.


برچسب ها:
کنفرانس یالتا
.مروری برگذشته